W tym artykule zajmiemy się szczegółowo wewnętrznym działaniem motywu WordPress Divi. Przedstawię wam oferowane funkcje i jak z niego korzystać.

Divi to oczywiście bardzo popularny motyw! Część tej popularności należy przypisać faktowi, że Elegant Themes – twórca Divi – jest najpopularniejszym niezależnym motywem WordPressa obecnym na rynku. Ma więc to  sens, że jego flagowy produkt jest również bardzo popularny.

Ale poza tym, muszę być szczera i przyznać, że Divi to naprawdę imponujący motyw, który zawiera mnóstwo wspaniałych funkcji i dostarcza je w pakiecie, który jest łatwy nawet dla kogoś, kto nie zna się na budowaniu strony internetowej. Ta przyjazna dla początkujących natura jest prawdopodobnie największą zaletą Divi.

Co to jest Divi?

Jak wspomniałam Divi jest flagowym dziełem Elegant Themes. Powszechnie nazywane mega motywem. Innymi słowy, przypomina standardowy motyw WordPress, ale jest lepszy i o wiele bardziej elastyczny. Divi może służyć wielu celom i pasować do każdego rodzaju strony internetowej. Zasadniczo bez względu na rodzaj strony, którą chcesz zbudować, Divi jest w stanie stworzyć wszystko.

Co więcej, Divi był tworzony z myślą o początkujących. Wszystko począwszy od konfiguracji do interfejsu, a także w jaki sposób możesz zająć się późniejszymi aktualizacjami. Wszystko zostało tak zbudowane, że nawet kompletny początkujący może szybko opanować ten kreator.

Divi to w pełni funkcjonalny motyw WordPress, który działa od razu po aktywacji. Nie wymaga żadnej szczególnej procedury instalacji, poza tym co musisz zrobić z każdym innym motywem WordPress. Nie wymaga posiadania żadnego doświadczenia z kodowania WordPressa ani umiejętności budowania strony internetowej. W większości przypadków każde dostosowanie jest dostępne za pomocą wygodnego interfejsu użytkownika. Większość dostosowania można wykonać bezpośrednio na przednim interfejsie użytkownika. Oznacza to, że zamiast zastanawiać się jak modyfikacje będą wyglądać od przodu, masz bieżący podgląd i widzisz co i jak. Pozwala budować praktycznie dowolny rodzaj projektu lub układu.

Możliwość tworzenia dowolnego projektu jest w gruncie rzeczy główną cechą tego motywu. Innymi słowy, Divi nie pochodzi z dedykowanego motywu i nie wymusza na Tobie żadnych układów ani stylów, ale przeciwnie pozwala Ci dostosować ustawienia do własnych upodobań poprzez wiele opcji.

Kolejną rzeczą wartą omówienia jest to jak Divi odnosi się do innych rozwiązań łatwego tworzenia stron – w szczególności takich jak Elementor czy Beaver Builder. Motyw Divi jest rozwiązaniem bardziej kompletnym niż Elementor lub Beaver Builder. Wynika to wyłącznie z faktu, że jest to rozwiązanie “wszystko w jednym”. Na przykład, aby użyć Elementora lub Beaver Builder, potrzebujesz oddzielnego motywu WordPressa. Ostatecznie to, co otrzymujesz, jest najprawdopodobniej bardzo podstawowym motywem bez możliwości kombinacji z tworzeniem własnych modułów. W tym świetle Divi jest po prostu wygodniejsze.

WordPress Divi – jak z niego korzystać

Ponieważ Divi jest motywem premium, nie możesz go znaleźć za pomocą domyślnego katalogu tematycznego WordPress. Divi można zakupić przechodząc pod ten link.

Gdy już masz plik ZIP, instaluje się go jak każdy inny motyw – za pomocą panelu dostępnego w Wyglądzie → Motywy → Dodaj nowy → Przesyłanie motywu.

divi
Przechodzisz do motywów jak wyżej.
divi
Instalujesz ZIP z DIVI.

Po zakończeniu instalacji i włączeniu motywu możesz przejść do głównych ustawień motywu. Divi ma własne menu na głównym pasku bocznym, gdzie możesz znaleźć link do tego panelu ustawień.

divi

Najlepszym sposobem na poznanie Divi jest utworzenie nowej strony głównej dla swojej witryny.

Struktura strony Divi

Przejdź do edycji strony głównej i kliknij duży przycisk z napisem Użyj Divi Builder.

Spowoduje to uruchomienie głównego kreatora wizualnego Divi. Na tym etapie niewiele tam jest, ale to wszystko zmieni się w ciągu sekundy.

Aby ułatwić rozpoczęcie pracy, możesz wybrać coś z dostępnych szablonów z Divi. Po załadownianiu możesz najechać kursorem myszy na dowolny element, a dostępne opcje pojawią się automatycznie. W polach tekstu wystarczy kliknąć i pisać. Możesz korzystać ze wszystkich standardowych narzędzi do przetwarzania tekstu (pogrubienie, kursywę, cytaty, rozmiar czcionki itd.). Jeśli chodzi o poszczególne wiersze i sekcje, możesz je dowolnie wyrównać, chwytając jedną z nich i przeciągając ją na inne miejsce.

Ciekawe funkcje Divi

Jak wspomniałam wcześniej największą zaletą Divi jest to, że jest to kompleksowe rozwiązanie do budowania projektu strony internetowej, którego naprawdę potrzebujesz bez wiedzy programistycznej.

  • Umożliwia projektowanie / budowę witryny w czasie rzeczywistym. Masz podgląd na żywo wszystkiego co robisz. Nie ma potrzeby wypełniania formularza na stronie ustawień, zapisywania, a następnie odświeżania strony, aby sprawdzić czy efekt jest w porządku. Divi sobie z tym wszystkim radzi.
  • Wszystko, co widzisz na stronie, można dostosować.
  • Edycja tekstu odbywa się w sposób “kliknij, aby napisać” – zasadniczo działa tak jak dokument MS Word.
  • Wszystkie układy są elastyczne i mobilne.
  • Możesz użyć wielu wierszy, kolumn i elementów treści.
  • Divi oferuje ponad 20 gotowych układów.
  • Możesz zapisać swoje układy i eksportować / importować je do wykorzystania na innych stronach.
  • Możesz zapisywać własne elementy globalne, co jest przydatne, jeśli masz coś czego chcesz używać wielokrotnie.
  • Prawie wszystko działa poprzez przeciąganie i upuszczanie.

Już samo to wystarczy, aby zbudować praktycznie dowolny rodzaj strony internetowej, ale, co zaskakujące kiedy zaczniesz węszyć i szukać czegoś innego znajdziesz rzeczy takie jak Divi’s Customizer modułu lub świetny moduł testowy Divi.